Yama testi, rahatsız edici alerjenleri erken tanımlanmasına ve alerjik kontakt dermatit teşhisinin doğrulanmasına imkan veren çok önemli bir tanı yöntemidir. Bu test sayesinde hastanın nikel içeren takılara, kozmetik ürünlere, kimyasal maddelere, diş girişimi sırasında kullanılan malzemelere ya da protez takılacaksa protezin içerdiği metallere karşı duyarlı olup olmadığını anlayabiliriz. Bu testi sizden diş hekiminiz veya ortopedi doktorunuz da isteyebilir. Allergos Alerji Kliniğinde bu ihtiyaçlar için kişiye özel yaklaşımlar tasarlıyoruz.

Yama testlerinin değerlendirilmesi, Uluslararası Temaslı Dermatit Araştırma Grubu (ICDRG) tarafından önerilen yönteme dayanmaktadır. Testler sırt bölgenize uygulanır. Bu nedenle test günü rahat ve iki parçadan oluşan kıyafetler tercih etmeniz önerilir. Testlerin değerlendirilmesi 48. ve 72. saatlerde yapılacağından test gününü, size en uygun olacak şekilde belirlemek gerekir. 

Her standart yama testi, farklı alerjenleri içerir. Standart panellerde bulunmayan bazı alerjenlerin randevunuzdan önce ön sipariş verilmesi gerekebileceğinden ek testler için lütfen e-posta ile bilgi alın.

bilgi@allergosizmir.com

Yama testi, alerjik reaksiyona neden olan maddelerin belirlenmesi için kullanılır.