Yemek borusunda kronik alerjik iltihaplanma teşhisi konan çocuk ve genç yetişkinlerin sayısı son yıllarda artmaktadır. Bu durum, hem artan farkındalıktan hem de hastalığın yaygınlığındaki artıştan kaynaklanıyor gibi görünüyor. Besin alımıyla ilişkili göğüs ağrıları veya “boğazınıza takılma” hissi yaşıyorsanız, gıda alerjilerini değerlendirmek ve eozinofilik özofajiti ekarte etmek için öncelikle bir gastroenreoloji uzmanından yardım alamızı öneririz.

Eozinofilik özofajit (EE veya EoE) ve Eozinofilik Gastroenterit, gastrointestinal sistemin (GI) farklı segmentlerini içeren karmaşık, kronik alerjik enflamatuar bozukluklardır. Enflamasyonun ayırt edici özelliği, eozinofillerin bu alanlarda birikmesidir.  Semptomlar hastadan hastaya önemli ölçüde değişebilir, ancak sıklıkla göğüs ağrısı, mide ekşimesi, yutma güçlüğü, kusma, “boğazda takılma” hissi, çocuklarda kilo alamama ve erken doygunluk hissini içerir.

Gastrointestinal sistemdeki semptomlar ve hatta enflamasyon, asit reflü ve / veya gıda alerjilerinde bulunanlara çok benzer olabilir. EE’li hastalar hem çevresel hem de gıda alerjileri açısından daha yüksek sıklığa sahiptir. Bu nedenle, iyi eğitimli bir alerji uzmanı tarafından kapsamlı bir alerji değerlendirmesi, hastalığın başarılı bir şekilde tedavisi için kritik öneme sahiptir. Allergos Alerji Kliniğinde alerji uzmanlarımız, bu karmaşık bozuklukları teşhis etmek ve kapsamlı bir tedavi planı tasarlamak için gereken hem deneyime hem de uzmanlığa sahiptir.

Yutma zorluğu kabusa dönüşmesin! Doğru teşhis ve tedaviyle EoE’yi kontrol altına alabilir, yutkunma özgürlüğünüze kavuşabilirsiniz.