Gıda alerjileri, hafif bazı rahatsızlıklardan yaşamı tehdit eden anafilaksiye kadar değişen tepkilerle milyonlarca insanı etkiler. Allergos Alerji Kliniğinde gıda alerjisi semptomlarınızı birlikte gözden geçirelim, gıda alerjisi testlerini gerçekleştirelim ve size özel çözümler sunalım.

Gıda alerjilerinin yaygınlığı son yıllarda istikrarlı bir şekilde artmaktadır ve giderek bir halk sağlığı sorunu haline gelmektedir. Gıdaya bağlı sorunlar bazen alerjiye, bazen de gıdanın tolere edilememesi ile ilişkili olabilir.  Gıdaların neden olduğu reaksiyonlar hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Semptomlar genellikle rahatsız edici yiyeceği yedikten sonra dakikalar ila bir-iki saat içinde hızla gelişir ve tipik olarak deride kaşıntı, kurdeşen, dudaklarda, dilde veya boğazda şişme, karın ağrısı veya şişkinlik, kusma, ishal ve bazen hırıltı solunum ve nefes darlığı gibi semptomları içerebilir. En şiddetli form, hızla gelişen ve ölüme yol açabilen anafilaksidir. Alerjik yapıya sahip olmayan intoleranslar denen çok sayıda gıda reaksiyonu vardır ve bu nedenle halkın algısı, gıda alerjilerinin gerçekte olduğundan daha yaygın olduğu yönündedir. Gıda alerjilerinin doğru teşhisi ve bunların gıda intoleranslarından (Çölyak hastalığı – glüten enteropatisi, süt ürünlerine bağlı laktoz intoleransı dahil) ayrılması için Allergos Alerji Kliniğinde uzmanlarımız, cilt ve kan testi dahil olmak üzere çok sayıda teşhis yöntemi yardımıyla sorunun ortaya konması için titiz bir çalışma yürüteceklerdir.

Gıda alerjileri ile egzama arasındaki karmaşık bir ilişki bulunur. Gıda alerjisi yaşayan hastalarda astım da dahil diğer alerjik durumlar da daha sık görülür. Bu nedenle, Allergos Alerji Kliniğindeki değerlendirmenizin, tüm potansiyel alerjik durumlarınızı değerlendirecek ölçüde kapsamlı olacağından emin olabilirsiniz.

Dikkatli beslenmeyle alerjinin gölgesinde değil, özgürce yaşayabilirsiniz! Alerjenlerden kaçınmak ve acil durum planı ile her zaman hazırlıklı olmak, hayat kurtarıcı olabilir.