Deri prick testi, saman nezlesi, alerjik astım, atopik dermatit (egzama), besin alerjisi, arı ve ilaç alerjileri gibi durumların teşhisinde kullanılan ana tanısal alerji testlerinden biridir. Bu testler sayesinde polen, ev tozları, küf sporları, kedi-köpek tüyleri, yaban veya bal arısı alerjiniz olup olmadığını dakikalar içinde öğreneceksiniz. 

Allergos Alerji Kliniğinde, alerjinizin neden kaynaklandığına dair alerji deri testleri uygulanmaktadır. Bu test yaklaşık 25 dakika sürer ve sonuçları aynı gün sizinle paylaşılır. Deri prick testi, danışmanlarımızın kliniklerde kullandığı önemli bir tanı aracıdır.  Test, ticari olarak üretilen alerjen özütleriyle (çimen, ağaç, yabani ot polenleri, hayvan, küf, gıda, arı venomu vb.) genellikle bir seferde 10 – 15’i geçmeyecek şekilde gerçekleştirilir. Allergos Alerji Kliniğinde olabildiğince geniş ürün yelpazesi ile deri testlerinizi gerçekleştiriyor ve soruna neden olan alerjenleri başarı ile saptıyoruz. 

Deri prick testi, taze veya pişmiş yiyeceklerle (meyve, kuruyemiş, sebze vb.) yapıldığında prick to prick testi olarak adlandırılır. Bazen gıda alerjisinden şüphelenildiğinde her iki test aynı anda yapılır. (Bazı yiyeceklere alerjiden şüpheleniyorsanız, bunları yanınızda tek tek getirmenizi isteyebilir, ya da bunları sizler için biz temin edebiliriz). Deri prick testi çok güvenlidir ve yetişkinlerde, çocuklarda ve hatta çok küçük bebeklerde bile yapılabilir. 

Ayrıca, Allergos Alerji Kliniğinde laboratuvarlarımıza bir numune göndererek kan örneklerinden  -112 Alerjen taraması-  yapan tanı yöntemlerinden de yararlanıyoruz. Böylece alerjinizi teşhis etmek için gerek kan gerekse cilt prick testi kullanarak en uygun tanıya ulaşıyoruz.

Alerjik reaksiyonlara neden olan maddeleri hızlı ve kolay bir şekilde belirlemek için kullanılan güvenilir bir yöntemdir.