Bir anda vücudunuzda kaşıntılı kabarıklıklar mı gelişiyor? Dudağınız ya da göz kapağınız şiş mi uyanıyorsunuz? Belki de ürtiker (kurdeşen) ve anjioödem yaşıyor olabilirsiniz. Akut ve kronik ürtiker (kurdeşen) bir anda ortaya çıkması, çok kaşıntılı olması ve görünümüzde ani değişikliklere neden olması nedeniyle oldukça rahatsız edici olabilir. Allergos Alerji Kliniğinde ürtiker ve anjiyoödem semptomlarınızı uygun şekilde değerlendirmek , doğru yönetim ve tedaviyi sunmak için gereken benzersiz uzmanlığa sahip doktorlarımız var.

Kurdeşen, muhtemelen en yaygın alerjik cilt rahatsızlığıdır ve soluk kırmızı, kabarık ve yoğun kaşıntılı kabarıklıklarla dikkat çeken bir deri döküntüsü ile karakterizedir.  Tekrarlayan ürtiker atakalrı genellikle alerjik reaksiyonlardan kaynaklanır; ancak alerjik olmayan birçok nedeni de vardır. Altı haftadan daha kısa süren çoğu kurdeşen vakası (akut ürtiker), alerjene (örn. Besinler, ilaçlar, kedi, cerrahi eldiven vb.) maruziyetin sonucudur.  Özellikle çocuklarda akut viral enfeksiyon ve / veya ateş, akut ürtikerin (viral ekzantem) bir başka yaygın nedenidir. Kurdeşenlerin daha az yaygın nedenleri arasında sürtünme, basınç, aşırı sıcaklıklar (sıcak ya da soğuk), egzersiz, suya maruz kalma ve güneş ışığı bulunur. Bazen cilt o kadar hassaslaşır ki, kaşıdığınız yer kabarıyor olabilir. Dermografizm denilen bu durumda cildinize adınızı yazarsanız, harflerin bir süreliğine nasıl kabardığına şahit olabilirsiniz. 

Akut kurdeşen, dikkatli bir şekilde teşhis ve tetikleyici alerjenin tanımlanmasıyla sıklıkla önlenebilirken, kronik ürtiker hastalığı ise hasta için oldukça yorucu ve yıpratıcı olabilir. Kronik ürtiker (altı haftadan uzun süren kurdeşen) nadiren alerjiye bağlıdır. Kronik kurdeşenli hastaların çoğunun altında “bilinemeyen bir alerji!” bulunmaz. Bu durum daha çok stresle, katkı maddeli gıdalarla, ağrı kesici ve soğuk algınlığı ilaçlarıyla, alkolle tetiklenebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Bununla birlikte, bu hastaların% 30-40 kadarında soruna yol olan bir otoimmün bozukluk bulunabilir. Hayat kalitesini son derece bozan bu durum aniden başladığı gibi, bir süre sonra bir anda geçecektir. Bu süre çoğu hasta için bir yıldır. Ancak 5 ila 20 yıl kadar sürdüğü hastalar da olabilir.

Allergos Alerji Kliniğinde bu süreç boyunca hastalığı kontrol altına almak ve hayat kalitenizi tekrar sağlamak için en güncel rehberler eşliğinde tedavinizi takip ediyoruz. Tedavilerimiz, günler içinde kronik kurdeşen yakınmalarınızı rahatlatan alerji tedavilerini ve bu arada Xolair (Omalizumab) enjeksiyonlarını da içermektedir.

Süreç boyunca hastalığı kontrol altına almak ve hayat kalitesini sağlamak için çalışıyoruz