İnsanların arılardan çekinmelerinin sebebi hiç şüphesiz, arılar tarafından sokulduklarında, hiç de hoş olmayan bir ağrı hissetmeleridir. Ama bundan daha da ürkütücü olanı, soktukları bazı şansız kişilerde arıların, çok kısa sürede ortaya çıkan (genellikle ilk 30 dakika içinde) can sıkıcı, tuhaf ve hatta ölümcül olabilen tepkimelere neden olmalarıdır. Bu tür tepkimelerin önemli bir kısmı alerjik doğadadır. İşi daha da ilginç hale getiren durumsa, daha önce defalarca arı tarafından sokulmuş olmasına karşın kurbanın, o son sokulmaya kadar buna benzer bir durumu hiç yaşamamış olmasıdır. Önceki sokmalarda kişinin deneyimlediği sadece arının soktuğu yerde ortaya çıkan yanma, batma, kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık gibi basit bir tepkiyken, şimdi tüm vücudu kaşınıp kabarmakta, kulakları uğuldamakta, göz kapakları, dudağı, dili şişmekte, nefes almada güçlük çekmekte, sesi çıkmamakta, şiddetli bir şekilde karnı ağrımakta, başı dönmekte, gözü kararmakta ve kendini kaybetmemek için zor durmaktadır. Bu durum, yaygın sistemik alerjik tepkilerin genel özelliğidir.

Arı alerjisi ile kliniklere başvuran hastaların yaklaşık yarısı, daha önce arılar tarafından defalarca sokulmuş olmalarına karşın buna benzer bir yakınma hiç yaşamadıklarını ifade ederler. Bu oldukça yüksek bir orandır. Kişi ve olaya tanıklık etmiş olan yakınları için en korkutucu olan da, bu tuhaf ve ölüm hissini de barındırabilen tepkinin, beklenmedik bir şekilde ve bir anda ortaya çıkmış olmasıdır. Bu kişi, artık arı alerjisi olan bir bireydir. Arı alerjisi olan kişinin, bir kere daha aynı arı türü tarafından sokulması durumunda, benzer ve bazen daha da şiddetli bir tepki yaşaması kuvvetle muhtemeldir. Bu birey için yaşam bundan böyle eskisi gibi olmayacaktır. Bunun en önemli sebebi kurbanın yaşadığı ölüm hissidir. Sağlanacak tedavi yaklaşımları ile hastada güven hissi tekrar oluşturulmazsa bu his, kişinin ve bazen ailesinin de, ömür boyu bazı kısıtlamalarla ve korkularla yaşamak zorunda kalmasına neden olacaktır. Daha da önemlisi, kişi artık, tekrar sokulduğunda hayatını beklenmedik bir şekilde kaybetme riski taşımaktadır. Bu nedenle arı alerjisi, her yönüyle ciddiye alınması gereken bir alerji türüdür.

Allergos Alerji Kliniğinde arı alerjisi yaşayan tüm bireylerin, arı tür ve davranış modellerini öğrenerek arı sokmalarından nasıl kaçınabileceklerini öğrenmeleri sağlanmakta, bu tedbirlere rağmen yine de bir arı tarafından sokulacak olurlarsa bu durumda kendi kendilerini nasıl tedavi edebilecekleri öğretilmekte, bağışıklama sağlamak için aşı tedavisi almaları sağlanmaktadır.

Sizde veya bir yakınınızda arı alerjisi varsa vakit kaybetmeden randevu almanızı öneririz.

Bir iğne hayatınızı tehdit edebilir, ama aşı ile arıların keyfini güvenle çıkarabilirsiniz